Monografia pt. „Ciało ludzkie w badaniach naukowych i praktyce medycznej. Ujęcie transdyscyplinarne” pod red. Jakub Pawlikowskiego

W Wydawnictwie Lekarskim PZWL została wydana monografia pt. „Ciało ludzkie w badaniach naukowych i praktyce medycznej. Ujęcie transdyscyplinarne” pod red. Jakub Pawlikowskiego. 

 Celem monografii jest przedstawienie interdyscyplinarnej refleksji nad problemami związanymi z ludzkim ciałem oraz materiałem biologicznym pochodzenia ludzkiego w badaniach naukowych i praktyce medycznej. Wychodząc z założenia, że rozumienie cielesności człowieka jest zanurzone w określony kontekst osobisty i kulturowy, który kształtuje sposoby i granice prowadzenia badań naukowych oraz metod terapii, przedstawiciele nauk medycznych, humanistycznych i społecznych ukazali szeroki wachlarz zagadnień antropologicznych, moralnych, prawnych i społecznych związanych z ciałem ludzkim oraz jego fragmentami. Należy mieć nadzieję, że będzie to pozycja wartościowa dla badaczy i studentów z zakresu nauk medycznych, jak również humanistycznych i społecznych oraz przyczyni się do kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec ludzkiego ciała oraz ludzkiego materiału biologicznego w badaniach naukowych, działalności leczniczej i procesie dydaktycznym.

Monografia ukazała się w formie tradycyjnej i elektronicznej i jest dostępna nieodpłatnie m.in. w systemie libra.ibuk oraz na stronach PWN:
https://libra.ibuk.pl/book/222916
https://dopobrania.pwn.pl/dpbr_ebook/cialo-ludzkie-w-badaniach-naukowych-medycynie-i-kulturze/ 

Monografię w formacie pdf jest również dostępna tutaj (link).

Sylwia Dobrowolska-Broniarek

Autor:Sylwia Dobrowolska-Broniarek