Biobank Świękokrzyski wchodzi w skład Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego utworzonego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Infrastruktura biobanku. oraz wysokospecjalistyczne pracownie z nim współdziałające pozwolą na stworzenie podstaw do nowoczesnej ochrony zdrowia mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Działania jednostki skupiają się na badaniach populacyjnych oraz badaniach naukowych opierających się na nowoczesnych metodach biologii molekularnej (sekwencjonowanie następnej generacji, sekwencjonowanie Sangera, PCR), hodowlach komórkowych, badaniach analitycznych, cytometrycznych jak również mikrobiologicznych. W ramach Biobanku posiadamy kolekcje:
- wymazów z nosogardzieli pobranych od pacjentów w ramach testu w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (110 tys.);
- próbek surowicy, osocza, DNA, kożuszka limfocytarnego pobranych od mieszkańców regionu(10 tys.);
- próbek płynu pęcherzykowego pobranego od kobiet w trakcie zabiegu IVF (773);
- koncentratu komórek macierzystych wyizolowanych z pozyskanej od matek krwi pępowinowej (423).
Wyniki prowadzonych badań, będące efektem funkcjonowania biobanku, ukierunkowane są na zwiększenie świadomości pro- zdrowotnej oraz dostępu do wysokospecjalistycznych badań dla mieszkańców regionu.
W konsekwencji doprowadzą do efektywnego zmniejszenia zachorowalności, poprzez wskazanie i eliminację zagrożeń odpowiedzialnych za choroby cywilizacyjne.