Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Polska Sieć Biobanków – zapraszamy do współpracy!
www.nationalcprassociation.com

Polska Sieć Biobanków – zapraszamy do współpracy!

 

Polska Sieć Biobanków (PSB), jest tworzona przez Konsorcjum BBMRI.pl w celu zgromadzenia jak największej liczby biobanków/biorepozytoriów z terenu całej Polski. Aktywność ta ma służyć usprawnieniu komunikacji między tymi ośrodkami, a także ujednoliceniu systemów jakościowych, informatycznych, etycznych i innych jakie są w nich stosowane.

 

Dotychczas nasza Sieć połączyła już 43 jednostki umiejscowione w różnych ośrodkach naukowo-badawczych – w większości zlokalizowanych na uczelniach wyższych (41,9%), w jednostkach badawczych (25,6%), klinicznych (11,6%), czy też prywatnych przedsiębiorstwach (11,6%) lub innych (9,3%). Obecnie jednostki należące do PSB zlokalizowane są w 12 województwach Polski z czego większość mieści się w województwie mazowieckim (co stanowi 33% wszystkich jednostek wchodzących w skład PSB).

 

Ośrodki, które decydują się na przystąpienie do PSB zyskują wiele korzyści, m.in. możliwość łatwiejszego nawiązywania współpracy naukowej na poziomie krajowym i europejskim, udostepnienie informacji o swoich kolekcjach w katalogu BBMRI-ERIC, a co za tym idzie zwiększenie atrakcyjności jednostki dla potencjalnych inwestorów z sektora badań przemysłowych i farmaceutycznych. Dodatkowo, Członkowie PSB otrzymują dostęp do szeregu bezpłatnych konsultacji na poziomie systemów jakościowych, bezpieczeństwa informacji oraz tych związanych z kwestiami etycznymi, prawnymi i społecznymi (ELSI) dotyczącymi procesów biobankowania ludzkiego materiału biologicznego. Co więcej, jednostki zrzeszone w PSB, mają możliwość korzystania z darmowego oprogramowania dedykowanego dla biobanków/biorepozytoriów, które zostało stworzone przez wykwalifikowanych w tej dziedzinie Konsorcjantów BBMRI.pl. Wszystkie te aspekty mają niebagatelny wpływ na obniżenie kosztów zbierania kolekcji, możliwość łatwego zlokalizowania próbek oraz sprawniejsze gromadzenie danych niezbędnych do przeprowadzenia różnego rodzaju badań (możliwość udostępniania/wymieniania materiału biologicznego i danych z nimi związanych między jednostkami biobankującymi).

 

Dzięki specjalnie opracowanej Ankiecie Informacyjnej (uzupełnianej przez każdą jednostkę zainteresowaną przystąpieniem do PSB) jesteśmy w posiadaniu podstawowej wiedzy na temat polskich biobanków, w tym m.in. dotyczącej rodzaju i ilości gromadzonego materiału biologicznego, chęci udostępniania swoich zasobów przez poszczególne jednostki, czy też obowiązujących w biobankach systemach jakościowych. Informacje te mają służyć całej strukturze budującej Polską Sieć Biobanków.

 

Każda jednostka rozważająca przystąpienie do naszej Sieci sama decyduje czy chce wstąpić do niej w charakterze pełnoprawnego Członka czy, w początkowym etapie, na zasadach Obserwatora Sieci.

 

Konsorcjum BBMRI.pl na czele z jednostką Biobank LBBK-WUM (Konsorcjant odpowiedzialny za realizację Zadania 1 „Zidentyfikowanie i charakterystyka podmiotów zainteresowanych wejściem do sieci biobanków polskich” w Projekcie „Utworzenie sieci biobanków w Polsce w obrębie Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC”) nieustannie zajmuje się identyfikowaniem i pozyskiwaniem nowych jednostek mogących przystąpić do PSB. Serdecznie zachęcamy wszystkich Państwa zajmujących się biobankowaniem do bezpośrednich zgłoszeń swoich biobanków/biorepozytoriów poprzez kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefoniczny: (+48 22) 116 61 20.

Materiały informacyjne do pobrania