Celem konsorcjum BBMRI.pl jest utworzenie Polskiej Sieci Biobanków w oparciu o działania europejskiego partnera BBMRI-ERIC.
Utworzenie Polskiej Sieci Biobanków zostało poprzedzone przystąpieniem Polski do Europejskiego Konsorcjum Badawczego BBMRI-ERIC w charakterze pełnoprawnego członka. Według mapy drogowej ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures), organizacja ta została powołana aby zagwarantować rozwój i kontrolowany dostęp do zasobów biobanków jednostkom akademickim i przemysłowym, jest jedną z największych organizacji typu ERIC w całej Europie. Wstąpienie do organizacji nakłada na Polskę szereg przywilejów, ale też i obowiązków. Członkowie BBMRI-ERIC:
a) zapewniają dostęp, w ramach obowiązujących norm prawnych i etycznych, do zasobów biobanków partnerskich BBMRI-ERIC, zasobów próbek biologicznych i/lub danych powiązanych z nimi, jak określono w Karcie Partnerskiej zatwierdzonej przez Zgromadzenie Członków BBMRI-ERIC;
b) ustanawiają Krajowy Ośrodek Wiodący oraz wyznaczają Krajowego Koordynatora do spraw biobankowania;
c) zobowiązani są do koordynacji biobanków partnerskich poprzez Krajowy Ośrodek Wiodący i Krajowego Koordynatora, ułatwiając tym samym dostęp do zasobów biobanków i danych towarzyszących;
d) w stosownych przypadkach, dokonują inwestycji w infrastrukturę w celu wsparcia BBMRI-ERIC;
e) przyczyniają się do rozwoju biobanków;
f) wspierają podstawowy cel BBMRI-ERIC i wdrażają program prac BBMRI-ERIC.
Początki polskiej sieci biobanków.
Wskazanie właściwej ścieżki rozwoju na początku funkcjonowania jednostek biobankujących pozwoli ukształtować placówki biobankujące według standardów europejskich. Mając na uwadze intensywny rozwój podobnych infrastruktur w Europie Zachodniej podjęto decyzję o utworzeniu konsorcjum biobanków polskich, którego zadaniem jest utworzenie Polskiej Sieci Biobanków (projekt finansowany przez MNiSW, kwota 39,5 mln PLN, decyzja nr DIR/WK/2017/01). Ośrodki konsorcjantów skupiają specjalistów od lat zajmujących się biobankowaniem ludzkiego materiału biologicznego oraz prowadzeniem badań naukowych.
Członkami konsorcjum są osoby posiadające doświadczenie w każdym z aspektów nauki (począwszy od pozyskiwania środków na finansowanie, poprzez ich rozliczanie, prowadzenie badań naukowych, wdrażanie ich wyników przy zachowaniu zasad etycznych, przepisów prawnych oraz standardów jakościowych). W 2014 roku złożono w MNiSW oficjalne studium wykonalności wspomnianego projektu. Krajowa sieć ma przygotować polskie biobanki do pracy w ramach europejskiej sieci biobanków BBMRI-ERIC. Publikacja katalogów próbek na poziomie europejskiej struktury, lepsza organizacja polskich placówek biobankujących na poziomie jakościowym oraz informatycznym ma służyć nawiązywaniu współpracy wieloośrodkowej między zespołami naukowymi i klinicznymi z terenu całej Europy.
Główne cele projektu:
Zadanie 2. Wprowadzenie spójnych rozwiązań w zakresie IT - Uniwersytet Łódzki.
Zadanie 4. Utworzenie Krajowego Ośrodka Wiodącego w Zakresie Biobankowania.